Wielu biznesmenów ma kłopoty ze snem. Bezsenność to często rezultat kilku nakładających się problemów, takich stres, kłopoty zdrowotne czy niewłaściwy tryb życia.

Psycholog Marta Jastrzębowska radzi osobom mającym problemy z jakością snu zwrócenie szczególnej uwagi na regularność swojego trybu życia. Takie elementy jak wstawanie i kładzenie się spać mogą mieć bardzo duże znaczenie dla możności łatwego i szybkiego zaśnięcia i spokojnego snu. Osoby, które mają problem ze snem w nocy powinny też powstrzymać się przed drzemkami w ciągu dnia.

Aktywność fizyczna, krótki czas spędzany w łóżku i unikanie drzemek w ciągu dnia wzmacniają biologiczną potrzebę snu. Wstawanie rano zawsze o tej samej porze, regularny tryb życia, unikanie silnego światła wieczorem i ciemnych pomieszczeń w ciągu dnia wzmacniają rytm okołodobowy, który powoduje, że potrzeba snu pojawia się o właściwej porze, czyli w nocy.

Psycholog Marta Jastrzębowska (www.martajastrzebowska.com)

Dobremu i spokojnemu snu pomoc może również aktywność fizyczna w ciągu dnia. Regularny jogging, siłownia czy fitness może z pewnością może pomóc w wieczornym zaśnięciu. Szczególnie dotyczy to tych osób, które pracują w pozycji siedzącej przed komputerem. Takie osoby w szczególności mogą negatywnie odczuć deficyt aktywności fizycznej. Warto tutaj dodać, że aktywność fizyczna nie powinna być prowadzona tuż przed snem – wówczas przyniesie ona odwrotny skutek dla możliwości zaśnięcia.

Trzeba też pamiętać, że w dobrym śnie pomóc może także unikanie silnego światła w godzinach wieczornych oraz ciemnych pomieszczeń w ciągu dnia, co mogłoby wpłynąć na rozchwianie rytmu okołodobowego.

Należy jeszcze dodać, że mitem jest to, że alkohol pomaga w dobrym śnie. Co prawda po wypiciu drinka zaśniemy szybciej, jednak jak nasze będzie niespokojny i płytki, a przez to nie pozwoli nam się odpowiednio zregenerować przed kolejnym dniem.