Branża kominkowa przypomina obecnie trochę grę w szachy. Na szachownicy jednak nie każdy ruch jest do przewidzenia, bo gramy z bardzo nieprzewidywalnym rywalem.

Jeszcze niedawno posiadanie kominka w domu było marzeniem wielu Polaków, wielu z nich te marzenia urzeczywistniało. W polskich domach przybywało więc kominków, a firmy oferujące budowę i montaż kominków przeżywały lata prosperity. Wydaje się, że choć o kominku w swoim domu wciąż marzy wielu Polaków, to jednak nad cała branżą kominkową w Polsce zaczęły się pojawiać czarne chmury. I nie za sprawą rynku, bo popyt na kominki wciąż byłby relatywnie duży, ale ze strony polityków.

Kominki kopcą i są odpowiedzialne za powstawanie smogu. Nie słychać jak na razie głosów z Warszawy chęci zakazania używania kominków w całej Polsce. Jednak są miejsca w Polsce, w których już obecnie palić w kominkach po prostu nie wolno. Zakaz administracyjny palenia paliwami stałymi, a więc także drewnem w tradycyjnych kominkach, obowiązuje już od 1 września 2019 roku w Krakowie. Z powodów związanych z ekologią przestało działać kilkanaście tysięcy kominków, a cała branża zajmująca się budową kominków grzewczych w zasadzie przestała istnieć.

Niestety już dziś zauważalny jest spadek popytu na kominki w Warszawie i okolicach. Pomimo wielu zalet, jakie mają kominki, branża kominkowa przeżywa coraz większy niepokój związany z funkcjonowaniem firm oferujących montaż kominków. Zauważalne jest to nie tylko w Warszawie, ale także w innych miejscach w Polsce. //  https://kominkigrzewcze.warszawa.pl

Czy podobny los czeka także branżę w innych miejscach w Polsce. Władze w Warszawie jak na razie nie pracują nad tego typu zakazem w całej Polsce. Także władze lokalne Warszawy, a także innych gmin też prawdopodobnie nad takim zaostrzeniem prawa raczej nie pracują. Należy jednak sądzić, że po 1-2 latach obowiązywania zakazu w Krakowie przyjdzie czas na podsumowania i ocenę ekologiczną zakazu. Jeśli okaże się, że zakaz używania pieców i kominków przyniósł duże efekty, być może kolejne samorządy będą decydować się na taki krok.

Inną sprawą, że coraz powszechniejsza wiedza na temat ekologii i szkodliwości paliw stałych już zaczęła wpływać na decyzje konsumentów. Wielu rezygnuje z posiadania kominka między innymi dlatego, że nie chce truć siebie i innych, niektórzy przed strachem, wprowadzenia zakazu w ich gminie lub w całej Polsce.

 

Źródła:

www.awkrakowie.pl | www.kominkigrzewcze.warszawa.pl